Najcenniejszy płyn na świecie

8 września 2019

Biografia nietypowa

Reportaż rzeka o bardzo ważnym zagadnieniu, o którym okazuje się, że nie wiemy dostatecznie wiele. Rose George zbiera w jedno wszystkie informacje naukowe oraz ciekawostki i prezentuje bogato dopracowany zbiór wiedzy, który przyda się każdemu, od studenta medycyny po zwykłego czytelnika, który w znacznym stopniu poszerzy swoją orientację w tym zakresie. Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice podzielona jest na rozdziały tematyczne, dostosowane językowo do każdego czytelnika. Rozpoczynamy drogę od historii medycyny, zahaczając o guślarstwo i wierzenia ludowe, dowiadujemy się precyzyjnie o grupach krwi, ich przeznaczeniu, właściwościach i sposobie przetaczania oraz chorobach przenoszonych właśnie tą drogą. Książka nie stroni od tematów niewygodnych, badając zagadnienia religijne, społeczne a przede wszystkim poszukuje odpowiedzi na pytanie dlaczego do dziś widok krwi może ludzi najzwyczajniej w świecie brzydzić. Doprawdy, płynie w nas wiedza.

Krwiodawstwo, które zajmuje lwią część publikacji okazuje się być tematem niezwykle kontrowersyjnym. Jeszcze sto lat temu krew kojarzyła się wyłącznie z jej upuszczaniem lub żeńskim cyklem. Temat transfuzji jest stosunkowo świeży, a autorka nie stroni tu od wytłumaczenia krok po kroku, czego ludzie obawiali się przy niej najbardziej, często jej odmawiając. Czy otrzymując krew innej osoby stanę się po trochę nią samą? Czy krew ludzi czarnoskórych można przetaczać białym? Pytania wydające się banalnymi i niemożliwymi do zadania zw współczesnym świecie nadal istnieją, więc potrzeba wydania publikacji obalającej mity i stereotypy wydaje się bardziej niż konieczna.

 

Pijawki, HIV i religia

Podejście do krwi ma też podłoże ideologiczne, a w wielu krajach do dziś kultywuje się przesądy z nią związane. Kwestia religijna w większości tyczy się przekonań Świadków Jehowy, którzy uważają transfuzję za największy z grzechów, grożący wykluczeniem ze społeczności. Cały czas pracują nad zamiennikiem, powołując się na zbawienną rolę samego osocza. W wielu plemionach, ale też wśród nazistów, panowało przekonanie, że lepiej umrzeć niż dać sobie przetoczyć krew – może okazać się krwią wroga, niearyjską lub godzącą w przekonania biorcy. Niedopuszczalnym w wielu krajach (również we współczesnej Europie) jest dla wielu przyjęcie krwi osób homoseksualnych lub nawet ateistów. W Nepalu kobieta podczas okresu nie ma prawa przekroczyć progu własnego domu, ponieważ jest nieczysta, a w krajach arabskich zabronione jest wspólne spożywanie posiłków, dotykanie żywności i zaleca się tygodniową izolację od rodziny.

 

Dodatkowo autorka skupia się na tematyce finansowej – skupu, przechowywania, a nawet handlu krwią. To bowiem najbardziej lukratywny interes obecnych czasów, nie ma bowiem żadnego płynu, który byłby w tak powszechnym obiegu, oczywiście nie zawsze legalnie. Dość zaskakujące ciekawostki mogą nam ten gorzki obraz nieco osłodzić. Okaże się bowiem, że nie wiemy o krwi tak dużo jak myśleliśmy, a uzupełnienie tej wiedzy będzie dla nas nie lada rozrywką. Wiedzieliście, że wszystkie dolegliwości leczono kiedyś pijawkami, które miały oczyścić krew z toksyn? Albo, że pół łyżeczki krwi jest w stanie uratować noworodka? Wiedza wyniesiona po lekturze wyda się z pewnością każdemu satysfakcjonująca.

 

 

Tagi
Kategoria Książki #nowości